Jak se žije v Jemenu
Jemen turistický, hudební a internetový: … nenechte se mýlit, že většina mužů od 10 let výše nosí za pasem tradiční zakřivenou dýku („džambía“) a čím více na sever v horách, tím více kalašnikovů přes rameno. Je to spíše odznak mužství, nežli by zbraně tolik používali – ale spoléhat na to nelze…
(Pozn. redakce: Článek vyšel na www.ye.cz v roce 2003 a reflektuje situaci z podzimu 2002)
Jemen obecně
Sana’a, hlavní město Jemenu, překvapí už na letišti – vystupuje se po schůdcích a autobus odveze cestující do příletové haly připomínající spíše nádraží okresního formátu, kde si vystojí poctivou frontu před imigračními úředníky. Městská hromadná doprava existuje jen ve formě soukromých mikrobusů, které však jezdí neustále, takže žádný jízdní řád není třeba. Dopravní značky a semafory mají pouze informativní úlohu, nejdůležitější je silný klakson. Přesto Sana’a působí mile a domácky. Možná proto, že obyvatelé jsou na turisty zvyklí a ponechávají je svému osudu, kromě občasného a dobře míněného „Hallo“ a „Welcome in Yemen“. A nenechte se mýlit, že většina mužů od 10 let výše nosí za pasem tradiční zakřivenou dýku („džambía“) a čím více na sever v horách, tím více kalašnikovů přes rameno. Je to spíše odznak mužství, nežli by zbraně tolik používali – ale spoléhat na to nelze…
Za zmínku stojí místní specialita – keř zvaný kat. Přišel sem před staletími z Etiopie a spolu a Jemenem to jsou také jediné dva státy, kde se mladé lístky katu masově žvýkají. Tváře nadité mírně narkotickými listy můžete vidět na ulicích denně, někdo kat užívá méně často, například jednou týdně v tomu určené místnosti – „di-wanu“, který je v každém domě. Většinou se u toho sejde celé příbuzenstvo a probere poslední novinky.
Jemen turistický
Pokud nechcete šetřit výroky „och, jak překrásné“ a „fantastické“, je pro vás Jemenská republika tou pravou zemí. Obzvláště, pokud stojíte o koupání na plážích Arabského a Rudého moře (teplé i v „zimě“ – listopadu a prosinci) a nejsou pro vás problémem vysokohorské túry, kdy se z nadmořské výšky 2500 – 3000 metrů spouštíte starobylými kamennými vesničkami o 1000 metrů níže do wádí (údolí, kterými řeky protékají jen při vydatných deštích v srpnu). Smůla je, že pak musíte na druhé straně zase pěšky nahoru. Podmínkou je místní průvodce a pronajaté terénní vozidlo (určitě to bude Toyota Landcruiser, Jemen by se mohl nazývat Toyotaland), které převáží vás i vaše spacáky a stany. Ne všude jsou totiž hotely evropského střihu nebo jejich levnější varianty – funduky. Průvodce a vozidlo sice něco stojí (pronájem vozu s řidičem se dá pořídit za 50 dolarů na den), ceny jsou však přijatelné – nocleh v hotelu v přepočtu do 200 – 300 Kč na osobu, výborná večeře za 50 – 100 Kč.
V odlehlých vesnicích dostanete jako vítaný host občerstvení zdarma, v turisticky exponovaných z vás odřou kůži, aby bylo dost na celý řetězec provizí, bakšišů a neplánovaných příplatků. Na ty si přijdou zejména ti, kteří se mají starat o vaše bezpečí – vojáci na checkpointech, cestovky zařizující povolení k průjezdu po plánované trase a obávaní beduíni vyžadující poplatky za bezpečné projetí jimi kontrolovanými pouštními oblastmi. Ke cti Jemenu budiž řečeno, ze se prostřednictvím turistické policie o bezpečnost turistů opravdu stará a úředníci General Tourism Authority vám ochotně poradí s výběrem hotelu, cestovní kanceláře a hlavně s místně obvyklými cenami. Informace v angličtině o historii a turisticky zajímavých místech najdete na webu Národního informačního centra nebo na yementourism.com.
Jemen hudební
Až na pár výjimek poslouchají všichni – staří i mladí – tradiční hudbu, při které zpívá hráč na oud (arabská loutna, více zde nebo zde) a dále se mohou objevit i další nástroje – daff (malý bubínek s plíšky jako na tamburíně), tabla (bubínky), mizmar (dvojitá flétna). Nástrojů je samozřejmě pestřejší výběr, zaleží na oblasti. Například pouštní beduíni používají rbab – obdoba houslí s jednou strunou.
Bubínky se dříve používaly i k předávání informací – jedním ze dvou základních rytmů je „začátek války“ a jejich zvukem se vesnice v horách vzájemně informovaly o mimořádných situacích – potřebě sejít se a řešit nějaký problém. Druhým rytmem je „píseň hrdinů“, který se dodnes používá při slavnostních příležitostech, například na svatbách.
Díky poloze Jemenu (Aden byl jedním z nejvýznamnějších světových přístavů) jsou zde kromě arabských patrné vlivy africké i indické a indonéské hudby.
Významnými hudebními centry jsou Sana’a (odsud pocházejí skladby označované jako sanaani) a Hadramaut, rodiště Karla Gotta arabských zemí, Abo Bakara Salima žijícího v Saudské Arábii. Od 60. let již vydal neuvěřitelné množství nahrávek tradiční hudby z Hadramautu dostupných většinou pouze na kazetách pochybné kvality, na CD je v Jemenu potíž narazit. Písně z Hadramautu jsou v rychlejším tempu nežli ze Sana’a, více jim to šlape a často se využívá kontrastu mezi mužským a ženským zpěvem.
Na koncertní sály nenarazíte, hudba se hraje v di-wanech při žvýkáni katu, na svatbách a někdy i jen tak na ulici.
Jemen internetový
V Sanaa překvapí velké množství internetových kaváren – údajně přes dvě stě. S rychlostí připojení to už tak slavné není, celá síť s 10-15 počítači je připojena prostřednictvím jedné vytáčené analogové telefonní linky. Jakmile se tedy v kavárně sejde více uživatelů (a že jich zejména večer je; majitelé erotických serverů si mohou mnout ruce), je připojení prakticky nepoužitelné. Alespoň moc neutratíte – cena 2 riály za minutu vychází v přepočtu na 23 Kč za hodinu strávenou u počítače.
Kavárny (bohužel bez kávy; jemenská káva je vyhlášena svou kvalitou, vždyť Jemenu je přisuzováno objevení kávy) jsou i v dalších velkých městech, pevné linky pro firemní zákazníky podle dostupných informací zatím žádné nejsou, i když jeden ze tří Internet Service Providerů (TeleYemen – poskytoval Internet jako první od roku 1996) je má ve svém ceníku. Firmy se také připojují dial-upem – analogovým, začíná i ISDN připojení. Cena dial-upu závisí na počtu provolaných minut za měsíc – je-li to do 5 hodin, pak je cena za minutu 5 riálů a postupně klesá až k 2,50 riálu při více než 240 hodinách.
Mobilní GSM operátoři působí v Jemenu dva – SPACETEL a Yemen Mobile Phone Company (Sabafon) – ten má lepší pokrytí a roamuje s Eurotelem.